Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi 6. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, bu meclisin çocuklarımız için bir demokrasi laboratuvarı olduğunu söyledi
 
Antalya’nın ilk ve tek çocuk meclisi olan Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi’nin 6. Genel Kurul Toplantısı, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kepez’deki tüm ilkokul ve ortaokulların temsilci gönderdiği genel kurulda, 2017-2018 yılının komisyonları belirlendi, Ahmet Coşkun Bulut Ortaokulu öğrencisi Emirhan Solmaz’da meclis başkanlığına oy çokluğuyla seçildi.
 
“Demokrasi deneyimi yaşıyorlar”
 
Çocuk Meclisi 6. Genel Kurul Toplantısına katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu meclisin çocuklarımız için hem bir şehir yönetimi, hem de demokrasi deneyimi yaşadıkları bir laboratuvar olduğunu vurguladı. Geçen yıllarda çocukların yaptıkları çalışmalar neticesinde ortaya koydukları şehircilik fikirlerini Kepez Belediye Meclisi’nde anlattıklarını hatırlatan Başkan Tütüncü, öğrencilerin büyüyüp de küçülmüş hallerini görünce çok mutlu olduklarını söyledi.
 
Çocuklara uygulamalı eğitim
 
Eğitim müfredatlarındaki yönetim şekilleri ile ilgili teorik bilgilerini burada deneyimlediklerini belirten Tütüncü, “Çocuklarımız buraya seçilerek geliyor, tüm okullar temsil ediliyor. Bu demokrasiyi öğrenme bakımından önemli. Başkan adayı oluyorlar, seçime giriyorlar, komisyonlarda rol alıyorlar. Böylelikle demokratik bir toplumun nasıl idare edildiğiyle ilgili deneyim kazanıyorlar” diyerek, çocuk meclisinin nasıl çalıştığını açıkladı.
 
“Atatürk çocukları çok önemserdi”
 
Kuruluşu 23 Nisan 2012 olan Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi’nin Antalya’nın ilk ve tek çocuk meclisi olduğunun altını çizen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Burada çok büyük bir incelik var. 23 Nisan 1920’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde birinci TBMM kuruldu. Atatürk ve silah arkadaşlarının, milliyetperver insanların kurduğu meclis, ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ demiştir. Devletimizin tarihinde meclisimizin kuruluşu çok önemlidir. Kurtuluş Savaşı kazanıldı, meclis kuruldu ve ilk icraat olarak Atamız, 23 Nisan’ı çocuklara bayram ilan etti. Güçlü diktatörlerin olduğu dünya siyasetinde çocukları önemsemek ve çocuklar için bayram ilan etmek, bu bayramı Türkiye’nin en önemli gününe isabet ettirmek, büyük bir vizyon gereğidir. Bu vizyonun sahibi Atatürk’tür. Neden Atatürk Türkiye’nin en önemli bayramını çocuklara armağan etti. Çünkü çocuklar ülkenin yarınıdır. Ülkeler çocuklara önem vermiyorsa, aslında geleceklerine önem vermiyordur. Sizi önemsiyoruz, geleceğe güçlü bir şekilde taşıyabilmek en önemli vazifemiz. Bunları yaptığımızda kendimizi mutlu hissediyoruz.”