Kepez’in örnek olan ve bundan sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde düzenlenecek olan Ezan’ı Muhammed-i’yi Güzel Okuyorum ve Sesimi Kur’an-ı Kerim’le Güzelleştiriyorum yarışmasının bu yıl 3’ncüsü düzenlendi. Yarışmanın finali önceki gün akşam Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kepez İlçe Müftülüğü ve Kepez Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği yarışmada öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i ve Ezan’ı Muhammed-i’yi en güzel şekilde okuyabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

       Yarışmanın Jüri Başkanlığını Kepez Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Yazıcı yaparken, jüri üyeliklerini ise Ali Akbulut, Hasan Dinç, Serkan Kuran ve Mustafa Gümüşkaynak yaptı. Teknik masada ise, Ali Büke ve Muhammed Genç görev aldı. Yarışma, 24 Mart 2017  tarihinde yapılan ve Kepez İlçesi’ndeki okullarda okuyan öğrencilerin katıldığı yarı finalde adını finale yazdıran ortaokul düzeyinde 10, lise düzeyinde ise 11 öğrenci arasında Kur’an ve Ezan okuma kategorisi şeklinde gerçekleştirildi.

      Ortaokul öğrencileri arasında 24 Mart tarihinde gerçekleştirilen yarı finalde Kur’an okuma dalında Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’ndan İsmail Çalışkan birinci, Kepez İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ebu Sait Yeşiltaş ikinci, Gülgün Nihat Ömür İmam Hatip Ortaokulu’ndan  Selman Rıza Yılmaz üçüncü, Fatma Nur Çelik İmam Hatip Ortaokulu’ndan Resül Akbal dördüncü ve Varsak İmam Hatip Ortaokulu’ndan Emir Göl beşinci olarak adını finale yardırmıştı.

     Ortaokul seviyesinde, Ezan okumada finale kalan öğrencilerin isim ve okulları ise şöyle oluşmuştu:

    Kepez İmam Hatip Ortaokulu’ndan Talha Batuhan Gale birinci, Göçerler Ortaokulu’ndan Samed Atasay ikinci, Fatma Nur Çelik İmam Hatip Ortaokulu’ndan Muhammet Eren Doğar üçüncü, Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’ndan Mehmet Ali Yiğit dördüncü ve Varsak İmam Hatip Ortaokulu’ndan Rıdvan Çiftçi beşinci.

    Lise seviyesinde ise Kur’an okumada iki öğrencinin aynı puanı paylaşması nedeniyle 6 kişi finale adını yazdırmıştı. Özel Envar Fen Lisesi’nden Ahmet Selim Uyanık birinci, Atatürk Anadolu Lisesi’nden Ahmet Atmaca ikinci, Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Doğukan Yegin üçüncü, Şehit Ufuk Baysan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Murat Şahin dördüncü, Nevzat Saygan Levent Saygan Anadolu Lisesi’nden Onur Bayrakçı ve Karatay Anadolu Lisesi’nden Semih Yazıcı da 5. olarak finalde yarışmaya hak kazanmıştı.

    Lise seviyesi Ezan okumada ise, yarı finalde birinci olan Hacı Ekrem Şerife Yazaroğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Selim Hakverir, ikinci olan Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Furkan Eroğlu, üçüncü olan Özel Envar Fen Lisesi’nden Osman Özer, dördüncü olan Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Ömer Faruk Tosun ve beşinci olan Karatay Anadolu Lisesi’nden Ahmet Özden finalde yarıştı.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilerin isimleri ve okulları ise şöyle oluştu:

Ortaokul seviyesi Kur’an okumada yarı finaldeki sıralama değişmedi ve Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’ndan İsmail Çalışkan birinci, Kepez İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ebu Sait Yeşiltaş ikinci, Gülgün Nihat Ömür İmam Hatip Ortaokulu’ndan  Selman Rıza Yılmaz üçüncü oldu.

ORTAOKUL EZAN OKUMADA DERECEYE GİRENLER

Ortaokul seviyesi Ezan okumada ise, Kepez İmam Hatip Ortaokulu’ndan Talha Batuhan Gale birinci, Göçerler Ortaokulu’ndan Samed Atasay ikinci, Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’ndan Mehmet Ali Yiğit üçüncü oldu.

LİSE SEVİYESİ EZAN OKUMADA İLK ÜÇE GİRENLER

Lise seviyesi Ezan okumada ise, Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Furkan Eroğlu birinci, Özel Envar Fen Lisesi’nden Osman Özer ikinci, Hacı Ekrem Şerife Yazaroğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Selim Hakverir ise üçüncü olarak ödül aldı.

LİSE SEVİYESİ KUR’AN OKUMADA DERECEYE GİRENLER

Lise seviyesi Kur’an okumada ise, Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Doğukan Yegin birinci, Özel Envar Fen Lisesi’nden Ahmet Selim Uyanık ikinci, Atatürk Anadolu Lisesi’nden Ahmet Atmaca üçüncü olarak dereceye girdi.

Yarışmada birinci olan öğrenciler Laptop (Dizüstü bilgisayar) kazanırken, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere ise tablet bilgisayar hediye edildi. Dördüncü ve beşinci olan öğrencilere de mansiyon ödülü olarak Kur’an-ı Kerim verilirken, jüri üyelerine de katkılarından dolayı Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Kepez Belediyesi ve Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Birliği İle Bu  yıl 3.Düzenlenen Yarışmayı Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, Milli Eğitim Bakanlığı’na devredileceğini müjdeledi. Yarışmanın çok beğenildiğini ve bundan sonra Bakanlık tarafından Türkiye genelinde düzenleneceğini belirten Vural, “Bakanlığımız, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı bu yarışmayı yerinde bulmuş ve Türkiye geneline dönüştürmüştür. Bu yüzden hayırda çığır açtığımız için emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi

5-10 yıl sonra en güzel Ezan okuyan Müezzinlerin Kepez’den çıkması hedefiyle yarışmayı başlattıklarını belirten Vural, “Türkiye geneli bir yarışmaya evrildiği için artık bizim çocuklarımız ülke genelindeki rakipleriyle yarışacaklar. Bundan sonraki süreçte, Kepez’den beklediğimiz sesleri işiteceğimize eminim” diye konuştu.

Zaman zaman yarışma nedeniyle kırgınlıkların olabildiğine dikkat çeken Vural, “Bize göre yarışmaya katılan bütün öğrencilerimiz birincidir. Böyle bir yarışmaya cesaret edip katılan, bu işe gönül veren bütün öğrencilerimizi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Yarışmanın düzenlenmesine katkı koyan herkese teşekkür eden Jüri Başkanı Mehmet Yazıcı ise, “Bu etkinlik, bizim milli ve manevi değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli. Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü, bu tür organizasyonlara her türlü maddi ve manevi desteği veriyor. Bizleri de yönlendiriyor. Burada emek veren öğretmenlere, idarecilere, velilere, çocuklarımıza ve organizasyonu düzenleyen kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.